Keysight (Agilent) 8447F-H64 CALIBRATION and Keysight (Agilent) 8447F-H64 REPAIR
Need another RF Amplifier?
Shop for Comparable Products on our
 used RF Amplifier page
   Keysight (Agilent) 8447F-H64   Description / Specification:
Keysight (Agilent) 8447F-H64 Dual Preamplifier
The HP 8447F Option H64 Amplifier is a general purpose wide band amplifier with Type-N connectors. It contains two preamplifiers. One provides 26 dB minimum gain to signals from 9 kHz to 50 MHz. The other provides 25 dB minimum gain to signals from 100 kHz to 1300 MHz. Specifications. Frequency range: 0.1 to 1300 MHz (Preamp), 9 kHz to 50 MHz (Low Freq. Preamp). Typical 3 dB bandwidth (Std, Opt 001 and Opt 011): 0.075 to 1700 MHz (Preamp), 6 kHz to 400 MHz (Low Freq. Preamp). Mean Gain (20° to 30°C): 25 dB minimum (Preamp), 26 dB minimum (Low Freq. Preamp). Gain flatness across frequency range: ± 1.5 dB (Preamp), ± 2 dB (Low Freq. Preamp). Noise Figure: < 8.5 dB (Preamp). Output power for 1 dB gain compression: > +7 dBm (typical)(Preamp), > +15 dBm (0.1 to 1000 MHz) (Low Freq. Preamp). Harmonic distortion: -30 dB for 0 dBm output (typical)(Preamp), -35 dBc for +10 dBm output (Low Freq. Preamp). Typical output for <-60 dB harmonic distortion: -30 dBm (Preamp), -2 dBm (Low Freq. Preamp). VSWR, 9 kHz to 50 MHz: <2.0:1 (Low Freq. Preamp). VSWR, 1 to 1300 MHz: < 2.0:1 Input, < 2.2:1 Output (Preamp). Impedance: 50 ohm. Reverse isolation: >40 dB (Preamp). Maximum DC input voltage: ±10 V.